Obilazeći mnogo ljudi radi prikupljanja podataka za pisanje monografije Koničani, prosvjetni radnik iz Tutina Šefkija Numanović primjećivao je puno starih stvari u kućama domaćina. Odlučio je da počne da ih sakuplja po našem kraju, i malo po malo, već 2004-te godine formira Etno sobu u porodičnoj kući.
Neumornim dvodecenijskim radom, Šefkija je sakupio respektabilnu kolekciju starina, nekih starih i hiljadama godina, a svih sakupljenim u našem kraju, i 2016. godine formira Etno centar Sedef.
Šefkija kaže da je najstariji eksponat vrh rimskog koplja, koje je prvo na svijetu moglo da probije oklop.
Izuzetno je vrijedna i kolekcija novca koju posjeduje Etno centar Sedef, od kojih su neki stari više od hiljadu godina.
Šefkiji je od svih eksponata najdraže odlikovanje osmanskog sultana Abdul Hamida-Tugra, koje je dobio njegov djed Ibrahim, sin Numanov.
Šefkija Numanović, čuvar tradicije našeg kraja sve je ove starine sakupljao sam, o svom trošku i bez ičije pomoći. Nažalost, nedavno je objavio da prodaje ove eksponate neprocjenjive kulturno-historijske vrijednosti za naš kraj. To je morao da uradi zbog nedostatka prostora i uslova za čuvanje kolekcije.
Posao koji je ovaj entuzijasta radio je posao institucija, pa je ova priča svojevrstan apel nadležnim lokalnim ali i bošnjačkim nacionalnim institucijama (jer je većina eksponata u ovom mini muzeju dio bošnjačke kulture i tradicije) da reaguju i zaštite ovo kulturološki neprocjenjivo blago našeg kraja.
U Tutinu postoji još jedna veoma bogata i očuvana kolekcija antikviteta rahmetli Rizvana Rešovića, pa bi spajanjem tih eksponata moglo biti formirano jezgro budućeg muzeja, koji je Tutinu preko potreban. Liderima institucija i posebno političkih partija puna su usta priče o očuvanju i razvijanju nacionalnog identiteta, što smo se po ko zna koji put uvjerili tokom tek završene predizborne kampanje, pa evo prilike da reaguju i spriječe da ko zna gdje ode dio kulture i historije našeg kraja.
U suprotnom, „narod bez historije osuđen je na propadanje“.
Mersid Agović