„Mislim da još uvijek nisu našli to što su oborili. Dobro je da su ga oborili, ali tek treba da ga nađu i da vide šta je to. Sklon sam da povjerujem da je riječ o komercijalnoj letilici. Možda su je upotrebile službe prištinskih vlasti, KFOR ili bilo ko drugi, tek treba da se vidi. Da je u pitanju vojna letelica, sa tim ne bi bilo šale, odmah bi bilo jasno ko stoji iza toga, sa komercijalnim je moguće da se odriče od odgovornosti“, ukazuje Ponoš za „Danas“.
On dodaje da komercijalne dronove mogu da koriste vojne snage, a ne samo ljudi koji snimaju svadbe.
„Dronove svako može da kupi na tržištu za više stotina eura. Postoje lokacije na kojima je zabranjeno snimanje. Ako hoćete dronom da snimite svadbu u blizini Skupštine Srbije, to je zabranjeno. A, ako, pak, želite to isto da radite u maloj Moštanici, vjerovatno možete. Ne bih dao sebi za pravo da tvrdim čiji dron je u pitanju“, poručuje Ponoš.
Kaže i da je ključno pitanje zašto i kome to treba da se cijela stvar diže na nivo prijetnje nacionalnoj bezbjednosti.
„Aleksandar Vučić se nije bavio zaštitom vojnih jedinica, već političkim spinom. Najnormalnija situacija bi bila da čim je Vojska uočila da ih dronovi neovlašteno snimaju, da ih obori. A ne da jave Vučiću, pa da on obavijestio javnost, a zatim naredi obaranje. I podizanje migova“, ističe Ponoš.
Onda mu je, dodaje Ponoš, neko u međuvremenu objasnio da MIG ne može da obori dron.
„Ne može da se obori ni mitraljezom iz aviona jer on leti suviše brzo, već isključivo elektronskim ometanjem. I to im je neko objasnio u posljednjem momentu“, zaključuje Ponoš.
On je i juče davao izjave povodom čitave situacije sa dronovima koja je tema broj jedan u medijima već tri dana, a odmah nakon toga oglasila se premijerka Srbije Ana Brnabić poručivši mu da mu je bolje – da ćuti.
“On je dron vidio samo na svadbi, a bespilotnu letilicu samo na Google”, rekla je, između ostalog, premijerka.
Zdravko Ponoš nije želio da komentariše njene navode poručivši da “ima ona svoje muke i bez njega”.