Kosovski premijer Aljbin Kurti ugostio je danas predsjednicu Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonju Biserko, suosnivača i te bivšeg lidera Lige socijaldemokrata Vojvodine, Nenada Čanka, kao i profesora i direktora Centra za humanitarni dijalog – Marka Baskina.
„Razgovarano je o situaciji i dešavanjima u regionu Zapadnog Balkana, o volji i šansama za integraciju u EU i NATO, a posebno o odnosima Kosova i Srbije, historiji i aktuelnostima, kao i perspektivama za budućnost“, navela je vlada u uvodu, a potom saopštila i:
„Biserko, Čanak i Baškin su tokom sastanka obavijestili premijera da se priča da zvanični Beograd planira preseljenje kosovskih Srba, posebno onih sa sjevera, u Sandžak, gde se, kako kažu, grade kuće i stanovi za njih. Oni su apelovali na premijera Kurtija da pokuša da spriječi takav scenario“.
A šta im je Kurti na to kazao, iz saopštenja se ne vidi osim da je „ponovio značaj demokratije, vladavine prava i jednakosti za sve građane Kosova, a posebno uključenosti srpske zajednice u sve aspekte privrede i društva“.
U odi o demokratiji i savremenosti, vlada navodi dalje:
„Kurti je obavijestio svoje goste o pravima koja uživaju nevećinske zajednice u Republici Kosovo, kao i o naporima koje Vlada čini da poveća mogućnosti za ove zajednice u mnogim oblastima kao što su obrazovanje, zapošljavanje i njihova bezbjednost“.
Dragim gostima iz Srbije, Kurti se zahvalio na posvećenosti „izgradnji mostova mira i saradnje i dobrosusjedskih odnosa u regionu“ – „ovih evropskih principa koji su prihvaćeni i oličeni u našoj Republici“, saopštava vlada u Prištini.
Posjeta rado viđenih gostiju u Prištini, uslijedila je u jeku najnovijeg talasa kritika zapadnih zvaničnika u Prištini, uz NATO i EU o novim nekoordinisanim akcijama vlade uz, kako je to navela ambasada SAD, „stalnu vladinu instrumentalizacija Kosovske policije za sprovođenje nekoordinisanih akcija“, sa izdvajanjem zabrinutosti za srpsku zajednicu ovog puta.
U petak su u još jednoj sinhronoj akciji kosovskih bezbjednosnih organa, u sve četiri opštine na Severu, zatvoreni objekti u kojima su funkcionisale preostale institucije Republike Srbije, pre svega opštinske službe, ostatak od onog što nije zatvoreno prije godinu dana.
Na sličan način ranije u avgustu zatvorene su i Pošte Srbije, prethodno i preostale finansijske institucije RS. Pre toga, ukinut je promet dinara, preregistrovana su vozila sa KM na RKS, poništene srpske vozačke dozvole, a više od godinu dana traje zabrana uvoza srpske robe.
Uz napuštanje kosovskih institucija prije dvije godine, sa zatvaranjem ovih srpskih u kojima su mahom bili zaposleni Srbi, procjene su da je na hiljade ljudi na Sjeveru sada ostalo bez svojih fizičkih radnih mjesta.
izvor: KoSSev