Zaštitnik građana zatražio je danas od Ministarstva prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja da do početka naredne školske godine povuče iz upotrebe udžbenik za srpski jezik za osmi razred osnovne škole u kojem se negira postojanje hrvatskog, bosanskog i crnogorskog jezika.
To je zatražio, kako se navodi u saopštenju, “u cilju poštovanja jezika nacionalnih manjina koji su priznati u Srbiji”.
Zaštitnik gradana je početkom oktobra 2021. po pritužbi Nacionalnog savjeta hrvatske nacionalne manjine zbog diskriminacije i negiranja hrvatskog jezika pokrenuo postupak kontrole pravilnosti i zakonitosti rada resornog ministarstva i Zavoda za unaprjeđivanje obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije.
Utvrdio je da je resorno ministarstvo odobrilo izdavanje udžbenika za srpski jezik za osmi razred osnovne škole u kojem je u definiciji podjele južnoslovenskih jezika navedeno da se Hrvati, Bošnjaci i Crnogorci koriste srpskim jezikom, ali ga nazivaju hrvatskim, bosanskim i crnogorskim jezikom.
Zaštitnik građana u mišljenju nadležnima je naveo da su odobrenjem udžbenika u kojem stoji ovakva definicija povrijeđena prava pripadnika nacionalnih manjina “jer se negira postojanje ovih jezika, od kojih se hrvatski i bosanski jezik koriste u zvaničnoj službenoj upotrebi jezika i pisma u Srbiji”.
Zavod za unaprjeđivanje obrazovanja i vaspitanja je prilikom ocjene rukopisa udžbenika morao da uzme u obzir da način na koji je Odbor za standardizaciju srpskog jezika definisao podjelu južnoslovenskih jezika može za posljedicu imati povredu prava pripadnika nacionalnih manjina i dovođenje priznatih jezika nacionalnih manjina u neravnopravan položaj, navodi u mišljenju Zaštitnik građana.
U preporukama za otklanjanje nedostataka, Zaštitnik građana traži od nadležnog ministarstva da preduzme sve mjere kako bi sporni udžbenik bio povučen iz upotrebe do početka školske 2022/23, kao i da ga u roku od najkasnije 60 dana obavijesti o postupanju po preporukama.
izvor: BETA