Kada se govori o ručnim zanatima i umjetnosti onda u ovom slučaju mislim na dalju prošlost. Može se slobodno kazati da se skoro svaki narod bavio ovakvim poslom. Ali uvijek je postojala manja ili pak veća razlika u pomenutim poslovima. Takve razlike se najlakše uočavaju u korištenju vjerskih poveznica, motiva ili korišćenju boja koje takođe nedvosmisleno ukazuju o čijem se tu zanatu ili umjetnosti zapravo radi.
Što se tiče zanata i umjetnosti kod Bošnjaka Opštine Tutin ovakva vrsta zanata i umjetnosti nije bila samo zanat i umjetnost već je činila nešto što se zove važna grana privrede.U ovoj ruralnoj i još po mnogo čemu različitoj sredini morala je to i biti. Huda zemlja, pasivan kraj i eto otuda ručni radovi i umjetnici.Naravno da umjetnost nije nešto što se tek tako lako može posjedovati za to se mora imati damar ili to bude Bogom dato, samim dolaskom na svijet.No kako god bilo Opština Tutin je uvijek imala I imaće darovitih umjetnika na svim poljima I pravcima.
Ručne zanate možemo podijeliti na dvije osnovne vrste. Na mušku I žensku a umjetnost nije deljiva prema polu,ili je ima ili je nema.Dok kod zanata je to za nijansu drugačije. U opisu muških zanata i umjetnosti ubrajamo rad sa metalima, kovački rad, rad sa drvetom i kombinaciju drvo-metal.
U opisu ženskih zanata i umjetnosti možemo ubrojati: Rad sa vunom, rad sa platnom (konoplja,lan, čoha …) i radovi od konca.
Što se tiče muških zanata i umjetnosti vezani su jedan sa drugim i svi skupa čine jedan dio pokućanstva sa čim treba stvarati dalje uslove za rad i opstanak. Ovdje se mogu nabrojati predmeti od pomenutih materijala kao što su:Ralo,sofra(sinija) kašika, kolijevka, dubak,kalice,vile ,grabulje,lopate ,sekire,tesle ,skoble, bradve… Neke vrste oružja kao što su: Oputara i topče. Bez ovakvih predmeta i uređaja jedno domaćinstvo nije bilo moguće ni zamisliti.Ovdje je pomenut samo dio pokućanstva koji je puno brojniji. U nabrojanom je ugrađena i umjetnost, tek sa takvim alatima će se stvoriti umjetnčka djela vrsnih neimara svojega vremena.
Ženski ručni zanati i umjetnost su malo finiji i nježniji kao i njihove neimarke.Ni malo nisu nebitniji od muških zanata ali imaju malo drugačiju namjenu. Zapravo oni su bili namjenjivani najprije za kuću, djevojačku spremu (serđiju) i nakraju za pijacu.
Rukotvorine od vune:Ćilimi, čerge,kučinjavke,stazice,vunena sedžada, janovi,pervazi,jastuci,minderluci,šiljtad…
Rukotvorine od konca:Stolnjaci,draperi,ojce i još mnogo čega. Ovdje je rađena i kombinacija heklanje po rubnim ivicama platna.
Vez na platnu je posebna priča, platno je bilo od razlicitih materijala kao sto su: bez,patiska ili tusur a djevojačke ruke su na njima vezle umjetnička djela poput vrsnih slikara. Na svakom platnu mogle su se vidjeti karakterne osobine umjetnice.Izražena je ljubav prema nečemu ili nekome,mogla se vidjeti djevojačka čežnja na oslikanom platnu, kao govor iz vječite robije.Boje su bile skoro uvijek svijetle, jarke,izvezene sa raznim motivima.Ovdje je đerđef skoro bio sastavni dio djevojačkih prstiju a igla je mijenjala slikarsku četkicu.
Najčesći radovi bili su:Stolnjaci,jagluci,maramice,mahrame,jastučnice, minderluci i mnogo toga što je krasilo kućne prostorije.
Ovdje treba kazati da su skoro svi zanati i umjetnost vezani za određeni period kao i slojeve društva iz naroda o kome smo govorili.
(Dio nauč. Rada E. C. Sedef)
U Tutinu Etno Centar Sedef
12. 06. 2020. Godine Šefkija Numanovic