Državno javno odvjetništvo Republike Hrvatske 13. je aprila saopštilo rezultate istrage o padu letilice-drona sovjetske proizvodnje na područje Zagreba 10-og marta ove godine. Prema izvještaju koji je predočen javnosti, iako je ova letilica namijenjena izviđanju i osmatranju, na njoj je bila prikačena avio-bomba koja je eksplodirala prilikom pada nedaleko od Studentskog grada. Ovaj događaj okarakterisan je kao pad aviona.
Ono što je vojnim analizama NATO-a utvrđeno je da je letilica lansirana iz ratom zahvaćenog područja Ukrajine, na kom su bile i ruske i ukrajinske snage. Ovakve dronove u svom naoružanju imaju i ruska i ukrajinska vojska, na njoj nije bio sačuvanih oznaka zemlje vlasnika, niti je ijedna od ove dvije države potvrdila da je letilica njena. Ali ona jeste ili ruska ili ukrajinska.
Ako je ukrajinska, vjerovatno bi se radilo o gubljenju kontrole nad tom mašinom. U tom slučaju, Ukrajina kao prijateljska zemlja svim okolnim i NATO zemljama bi ih obevijestila da se po njihovom nebu nekontrolisano kreće letilica sa avio-bombom, ne bi li je oborili prije pada. Da su Ukrajinci htjeli da isceniraju situaciju koja bi potencijalno konfrontirala NATO i Rusiju, sigurno bi to uradili sa nekom od okolnih zemalja koje pripadaju Sjevernoatlantskom savezu kao što su na primjer Bugarska, Rumunija, Slovačka…
A mogla je biti i ruska, nad kojom su izgubili kontrolu. Međutim ako su je Rusi namjerno poslali na Zagreb, razlozi te akcije bili bi daleko dublji, ali i racionalniji. Naime, od početka ruskog napada na Ukrajinu, a i od 2014. godine kada su izbili oružani sukobi u toj zemlji, Hrvati su je listom podržali. Veliki je broj hrvatskih dobrovoljaca koji neprekidno, godinama ratuju u Ukrajini na strani te zemlje.
Ono što je još interesantnije jeste to da je zagrebačka zračna luka Pleso decenijama veoma bitna NATO baza. Još od vremena ratova na području bivše Jugoslavije, na taj su aerodrom, prema svjedočenjima učesnika sukoba, dopremane najveće količine naoružanja za Hrvatsku vojsku, HVO i Armiju RBiH. Interesantno je da je Rusija prva označila aerodrom Pleso u Zagrebu kao glavnu logističku bazu za snabdijevanje oružjem i vojnom opremom protivnika sirijske vojske. Brojni su hrvatski i mediji iz regiona pisali da se preko Plesa transportuje višak naoružanja balkanskih država u Siriju.
Interesantan detalj u ovoj priči je i izjava Andrija Klivnjuka, pjevača poznate ukrajinske grupe Boombox, koga je početak rata zatekao u Britaniji, koji se vratio u zemlju i priključio vojsci. U Ukrajinu se vratio dobro naoružan, a na pitanje gdje je nabavio oružje i opremu rekao je u Zagrebu, ne otkrivajući pojedinosti.
Ne treba smetnuti sa uma ni činjenicu da je Hrvatska glavni oslonac NATO-a za bilo kakav angažman u BiH, gdje mnogi politički faktori vide Milorada Dodika kao potencijalnu opasnost od izbijanja sukoba, a na koga veliki uticaj ima Rusija, koju već optužuju da izaziva nestabilnost na ovom području.
U svakom slučaju, hrvatske vlasti sigurno su dobro izanalizirale situaciju, i donijele neophodne zaključke.
Bilo kako bilo, istine o ovom incidentu nema, niti će je javnost vjerovatno ikada saznati. Na nama je da se nadamo da se rat u Ukrajini što prije završi, jer u slučaju veće eskalacije tog sukoba, niko ne svijetu neće biti siguran.
Redakcija TT press-a