U izvještaju za 2021. godinu, u koji je radio Sto plus imao uvid, navodi se da je islamska zajednica podijeljena na Islamsku zajednicu Srbije sa sjedištem u Beogradu i Islamsku zajednicu u Srbiji u Novom Pazaru, koje su uredno registrovane.
“Obje zajednice mogu normalno djelovati, primati finansijsku pomoć države, zdravstveno i penzijsko osiguranje za imame, biti oslobođene od plaćanja poreza, imati račune u bankama i biti vlasnice imovine. Međutim, nijedna od ove dvije zajednice nema potpuni autoritet nad stvarima od važnosti za cjelokupnu muslimansku zajednicu”, stoji u izvještaju, uz procjenu da muslimani čine tri odsto stanovništva Srbije.
Stejt department je naveo i da je Islamska zajednica Srbije u januaru ove godine tužila državu Srbiju Evropskom sudu za ljudska prava jer je dozvolila registraciju Islamske zajednice u Srbiji.
“Islamska zajednica Srbije navela je da je ime Islamske zajednice u Srbiji veoma slično njihovom i da, na osnovu zakona Srbije, nije mogla biti registrovana. Suđenje će biti nastavljeno krajem godine”, objavljeno je u izvještaju.
Zbog toga što nijedna islamska zajednica nema potpuni autoritet komplikuju se napori da se izvrši restitucija imovine. Agencija za restituciju je nastavila da postupa po zahtjevima obje zajednice, ali u toku prošle godine im nije vratila ništa od imovine.
“Lideri islamskih zajednica naveli su i da su ostale teškoće prilikom izbora nastavnika vjeronauke u državnim školama. Nastavnici, predloženi od strane obje zajednice, se nalaze na listi predavača Ministarstva prosvjete, ali prema tvdnjama predstavnika Islamske zajednice u Srbiji, njihov izbor u školama u Sandžaku zavisi od lokalnih vlasti, a ne ministarstva”, navedeno je u izvještaju.
U godišnjem izveštaju Stejt departmenta o stanju verskih sloboda u svetu, u Srbiji se navode primjeri antisemitskih incidenata i pominju primjedbe manjih grupa da vlada favorizuje Srpsku pravoslavnu crkvu
izvor: Radio Sto plus