Glavna tema političkih analitičara ali i svih medija u Srbiji je hoće li Sergej Lavrov, šef ruske diplomatije, boraviti 6-og i 7-og maja u Beograda, kako je najavila šefica ruskog MIP-a Marija Zaharovića. Takođe se postavlja pitanje hoće li Bundes premijer Njemačke Olaf Šolc doputovati 10-maja u Beograd.?
Jednostavno, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kaže da postoje problemi oko posjete Lavrova. Neće da kaže da zemlje članice EU, samim tim i Njemačka, uslovljavaju Vičića: Ako dođe Lavrov, ne dolazi Olaf Šolc.
Sergej Lavrov je na listi sankcija zemalja EU i Zapada. On može da putuje samo u Bjelorusiju, Moldaviju, Srbiju i BiH. Zbog toga možda Šolc neće doći u Srbiju, ako prije njega dođe Sergej Lavrov. Vučiću je jasno predočeno da mora da uskladi spoljnu politiku Srbije sa članicama Evropske Unije. Tu spadaju i sankcije Rusiji i zvaničnicima Ruske federacije.
Svi mediji pod kontrolom Vučića to prećutkuju. A portparolka Kremlja Marija Zaharova najavljuje ipak posjetu Lavrova Beogradu i susrete sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem, ministrom vanjskih poslova u tehničkom mandatu Nikolom Selakovićem, predsjednikom Skupštine Srbije u tehničkom mandatu Ivicom Dačićemi srpskim patrijarhom Porfirijem.
Vučić se peče na dvije vatre
Mora da odluči šta je za Srbiju (a i za njega) važnije: Veze sa Rusijom ili članstvo u EU. On bi oboje, ali „neće da može“, što bi rekao popularni lik Srećko Šojić u komediji Bela Lađa. Ako se odluči za Rusiju, Vučić rizikuje ljutnju Njemačke, koja je najveći investitor u Srbiji. Njemačke kompanije zapošljavaju više od 70 000 radnika u Srbiji. Može se desiti da počnu polako da napuštaju Srbiju.
Sa druge strane, ako okrene leđa Rusiji, Vučić rizikuje da mu Rusi zavrnu slavine za dotok nafte i gasa. Nije mu lako, ali će vjerovatno morati da se odluči za jednu od ove dvije opcije.
Već je počeo da se prenemaže na njegovim TV postajama Pink, Hepi, B 92, Prva TV, RTS i drugim). Džaba mu trikovi sa dijeljenjem poklona djeci izbjegloj iz Ukrajine. Amerika i Evropa vrlo dobro znaju na čijoj je strani debelo Aleksandar Vučić u agresiji Rusije na ukrajinsku državu.
PS: Ako okrene leđa EU, te izabere da se okrene prema Rusiji, Srbija će se odlučiti da bude remetilački faktor na Zapadnom Balkanu. U tom slučaju nije isključen balkanski sukob (rat u BiH i možda na Kosovu). Ako se pak desi čudo da Srbija stvarno (ali ne lažno kako to čini Vučić), odluči da odlučno krene prema Evropskoj Uniji odustaće od „Srpskog sveta“, odnosno ideje o Velikoj Srbiji. To bi bio trasirani put ka dugoročnom miru na Zapadnom Balkanu.