Posebno odjeljenje za ratne zločine Višeg suda u Beogradu u srijedu je potvrdilo prvu optužnicu koju je Tužilaštvo za ratne zločine Srbije podiglo protiv četiri oficira Hrvatskog ratnog zrakoplovstva za zločine počinjene u vojno-policijskoj akciji “Oluja”, dogovorenoj na sastanku vojnog i političkog rukovodstva Hrvatske na Brionima 31. jula 1995. godine.
Ispitujući optužnicu Tužilaštva za ratne zločine, krivično vanpretresno vijeće je zauzelo stav da dokazi i podaci prikupljeni u dosadašnjem toku postupka, pružaju dovoljan osnov za izvođenje zaključka o postojanju opravdane sumnje da su okrivljeni preduzeli radnje iz činjeničnog opisa krivičnog djela koje im se optužnicom stavlja na teret, odnosno da su ispunjeni neophodni materijalni uslovi za optuženje u konkretnom slučaju, navodi se u saopštenju suda, prenio je Tanjug.
Protiv ovog rješenja, optuženi i njihovi branioci mogu izjaviti žalbu Apelacionom sudu u Beogradu, u roku od tri dana.
Cilj akcije „Oluja“ bio je, prema optužnici, da se „srpsko civilno stanovništvo prinudi da trajno napusti teritoriju na kojoj je do tada živjelo u Hrvatskoj, s tim da im se ostave dva putna pravca za izlazak“.
Hrvatska najavila da će odbaciti optužnice
Optuženi su nakon toga, navodi se u optužnici, proveli odluku i „naredili avionske napade na civilno stanovništvo, što je za posljedicu imalo smrtno stradanje i ranjavanje više civila srpske nacionalnosti i panično bježanje civila prema Srbiji, uz učvršćivanje njihove odluke da napuste teritoriju na kojoj su do tada živjeli i više se ne vraćaju, što je dovelo i do promjene etničkog sastava Hrvatske“.
Optužnica je podignuta protiv Vladimira Mikca (67) iz Ptuja, Zdenka Radulja (69) iz Osijeka, Željka Jelenića (69) iz Pule i Danijela Borovića (64) iz Varaždina, pripadnika Hrvatskog ratnog zrakoplovstva zbog opravdane sumnje da su izvršili krivično djelo ratni zločini protiv civilnog stanovništva u saizvršilaštvu.
Tužilaštvo je istaklo važnost ovog predmeta i predložilo da se optužnima sudi u odsustvu, iako nisu dostupni pravosudnim organima Srbije, jer, kako je obrazložilo u optužnici, u koju je Tanjug imao uvid, postoji dovoljno razloga za sumnju da će Hrvatska ili Bosna i Hercegovina pokrenuti krivične postupke protiv njih.
Ranije, potpredsjednik hrvatske vlade Tomo Medved kazao je da nijedno državno tijelo nije zaprimilo optužnicu srpskog tužilaštva zbog navodnih ratnih zločina u Oluji protiv četiri hrvatska vojna pilota, te da će ih, ako ih dobije, Hrvatska odbaciti.