Od kako postoji, Sarajevo je grad ljubavi, tolerancije i plemenitosti. Ko god da je bio dobrih namjera, mogao je i može da živi u njemu, da osjeti dušu, šarm i dobročinstvo čuvene „Sarajevske raje“. Poznat kao grad vrhunskih sportista, muzičara, filmskih i drugih umjetnika, privrednika i ostalih uspješnih ljudi, grad Sarajevo je na žalost omogućio i zločincu i genocidašu Radovanu Karadžiću da siđe sa brda Žabljaka u pitomu sarajevsku kotlinu, da uživa u ljepotama ovog nevjerovatnog šehera. I ne samo on…
Mnogi divljaci i genocidaši koji su ga sa okolnih brda bombardovali, rušili i pokušavali da mu unište dušu i tijelo, kidisali su pune 4 godine na Sarajevo. Karadžić, Mladić, Dodik i mnogi genocidaši su ubijajući i rušeći sve pred sobom, na samom početku agresije, sa Nahorevskih Brda, jednom granatom odrubili glavu Nejme Pepić, ćerke moje hale Zade, negdje blizu Baščaršije. Trebalo je da prođe više od 10 godina da pomoću DNK analize ostataka tijela i glave, utvrde identitet i sahrane Nejmu na dostojanstven način.
Genocidaši su postavili svjetski rekord u ubijanju Bošnjaka u Srebrenici, tamo gdje je počinjen stravičan genocid. Dijelovi tijela jednog ubijenog Bošnjaka pronađeni su u čak 13 masovnih grobnica. Ni mrtvima nisu dali mira. Oni su patentirali primarne, sekundarne, tercijarne i kvartalne masovne grobnice. Tako su stvaraligenocidnu Republiku Šumsku.
Ali ovo je priča o Sarajevu, sarajevskoj raji, njegovim sportašima, muzičarima, filmskim i drugim umjetnicima. O tome govori film „Svjetla Sarajeva“. Legendarna sportska hala Skenderija je napravljena prije 53 godine. U njoj su svoje utakmice igrali legendarni košarkaši Bosne predvođeni neprevaziđenim Mirzom Delibašićem. Od 1974. pa do 1978. godine sam ih stalno gledao, što u maloj, što u velikoj dvorani. Briljantni „Kinđe“ (Mirza Delibašić), Svetislav Pešić (trenutni selektor košarkaške reprezentacije Srbije), Rođeni Krvavac, Zdravko Čečur, Boro Vučević, Mirsad Milović i drugi, bili su i ostali ponos Sarajeva za sva vremena.
Muzički bendovi Indeksi, KOD, Formula 4, Baglama Bend, Rezonansa i drugi su žarili i palili tih godina u Jugoslaviji. Da ne pričamo o Zdravku Čoliću. Svako dijete u Sarajevu je znalo za njegovu učiteljicu Fatimu.
A šta reći tek o svjetski poznatom direktoru „Energoinvesta“ Emeriku Blumu? Blum je vodio Energoinvest čudovišno uspješno u 15 najmoćnijih firmi u svijetu u to vrijeme. Čast da radi sa njim, da mu bude zamjenik od nekoliko njih je imao i Tutinac Firdus Fikro Hamzagić, koji ćivi više od 50 godina u Sarajevu. Fikro je veliki sandžački i bosanski filantrop, kojii je pomogao ogromnom broju ljudi. Ko god mu se obratio za razne vrste pomoći, naročito oko egzistencije, nije bio odbijen. Naprotiv!
Najveći pjevač svih vremena u Jugoslaviji Safet Isović je skoro cijeli život proveo u Sarajevu. Tu je i preselio na ahiret. Ponosim se što sam mu bio na dženazi.
Mnogo knjiga je napisano. U fantastičnim knjigama o „Sarajevskoj raji“ i onima koji su bili, jesu i biće među njima najbolji. Da ne zaboravim, Bijelo Dugme je krenulo iz Sarajeva. I gle čuda, njihov klavijaturista Laza Ristovski je rođen u Novom Pazaru. Kakva povezanost!
Dokumentarni film „Svjetla Sarajeva“ govori o nesalomivom i neuništivom duhu Sarajeva. ne slučajno, narator u ovom filmu je frontmen rok grupe Zabranjeno pušenje Davor Sučić (alijas Sejo Sekson). Oni su proslavili 35 godina postojanja. I idu dalje.
Sarajevo i njegovu raju danas promovišu rediteljka Jasmila Žbanić, glumac Emir Hadžihafizbegović, reditelj Danis Tanović i drugi. Sarajevski filmski festival se organizira već 28 godina. Nije slučajno: Najveća filmska nagrada se zove „Srce Sarajeva“. Svake godine neko od svjetskih velikana filma (glumci i reditelji) bude specijalni gost na festivalu. Da osjeti ljubav, toplinu i toleranciju Sarajeva. I da je prenese na ostatak svijeta.