Predsjednik Srbije izjavio da je ideja Otvorenog Balkana imala mnogo protivnika, onih koji bi tražili dlaku u jajetu i kojima se ta ideja zbog različitih političkih razloga nije dopadala, naglasivši da se ne može pobijediti nešto što je dobro i prirodno.
Vučić je rekao da je taj sajam istakao jedan od važih koraka u konkretizaciji ideja Otvorenog Balkana i da će uslijediti i drugi, krupni koraci.
Naglasio je da zbližavanje zemalja Otvorenog Balkana i njihovo napredovanje niko ne može da zaustavi i ukazao da Otvoreni Balkan nije nikome donio ništa loše, „a našim zemljama donosi samo dobro“.
Nastavićemo da radimo još marljivije, vrijednije i posvećenije i još više da Otvoreni Balkan učinimo još snažnijim i još privlačnijim za sve druge, a da Albanci, Makedonci i građani Srbije mogu da uživaju u toj inicijativi, rekao je Vučić.
Istakao je da je region pokazao da po mnogo čemu ne samo da može da bude deo svijeta, već i da bude bolji od ostatka svijeta, i istakao da je danas Otvoreni Balkan svjetska prijestonica vina.
Dodao je da je na sajmu više od 230 izlagača iz zemalja inicijative Otvoreni Balkan i više od 100 izlagača iz ostalih dijelova svijeta.
„Naš posao je da rušimo breme historijskih barijera i skidamo teški teret sa leđa naših potomaka“, rekao je Vučić i dodao da dolazak visokih zvaničnika Crne Gore, Turske i Mađarske pokazuje kakav je interes drugih važnih zemalja za Otvoreni Balkan.
Premijer Albanije Edi Rama rekao je da je protraćeno mnogo vremena „da pokažemo jedni drugima ko je prvi bio u nečemu i ko je prvi polagao pravo da živi na ovom prostoru“ i da smo naučili da niko od nas neće ići nigdje odavde i da su naše zemlje ovdje da bi ostale ovdje i poslije nas.
„Naš izbor je jednostavan – kako da ostanemo na ovom mjestu i da svi budemo zajedno u istom evropskom susjedstvu, pokušavajući da ovo susjedstvo učinimo veselijim i mirnijim za naše narode ili da vrijeme provodimo tako što ćemo da se gađamo kamenjem ili podmećemo jedni drugima“, rekao je Rama.
Ukazao je da se jasno pokazalo da je bolje da svi budemo zajedno i da se zbližavamo, nego da, kao ranije, jedni drugima okrećemo leđa i ne znajući ništa jedni o drugima.
Dodao je da je sajam prilika vinarima ne samo da šire svoje tržište, već i da budu viđeni na jednom mjestu.
Naveo je da na sajmu učestvuje mnogo vinara iz Albanije i ukazao da se svake godine za 10 odsto poveća površina u Albaniji koja je pod vinogradima.
Prema njegovom mišljenju, sajam vina bi trebalo „seliti iz jednog u drugi glavni grad“, ali i podsticati druge da budu dio ovog sajma.
Precizirao je da je obim trgovinske razmjene Srbije, Sjeverne Makedonije i Albanije sa 60 miliona za poljoprivredne proizvode povećan na 100 miliona.
Dodao je da se izvoz Albanije povećao po pitanju poljoprivrednih goriva i đubriva za 30 odsto i da su nešto niže cifre izvoza sa Sjevernom Makedonijom.
To su dovoljni pokazatelji da se nastavi inicijativa Otvoreni Balkan jer ona pripada ljudima, svima koji proizvode, izvoze, uvoze, pružaju usluge, bave se razvojem turističke industrije i bez sumnje svim mladima iz naših zemalja, za koje se nadam da će više voljeti ovaj otvoreni put nego zatvorene kolosjeke iz prošlosti, rekao je Rama.
Zaključio je da ovo malo susjedstvo u srcu Evrope ne bi trebalo da pati više od ostataka iz prošlosti, već da postane mjesto budućnosti za mlade u regionu.
Premijer Sjeverne Makedonije Dimitar Kovačevski rekao je da je glavni cilj Otvorenog Balkana ekonomska stimulacija regiona i da na pitanje da li je to i politička inicijativa uporno odgovara da je to privredna inicijativa, što je današnji sajam i potvrdio.
Rekao je da se danas povezuju privrede tri zemlje i otvaraju nova tržišta i plasman robe, da se pravi prostor za razmjenu ideja, tehnologija i pristupa radu.
Otvoreni Balkan danas pokazuje šta integracija znači, šta znači olakšani pristup, praktična politika otvorenih vrata i dobrosusjedskih odnosa, istakao je Kovačevski.
Precizirao je da na sajmu učestvuju 42 vinarije i tri destilerije iz Sjeverne Makedonije sa više od 300 vrsta vina i rakija, i više od 10 proizvođača hrane.
Naglasio je da sajam takvih kapaciteta ne bi bilo moguće organizovati samo u okviru jedne zemlje i da je veliki broj izlagača na sajmu moguć samo zbog zajedničkog rada Srbije, Albanije i Sjeverne Makedonije.
Ukazao je da je sajam nova prilika za izlagače da ostvare međunarodne kontakte i mogućnosti za veće prihode i plasaman robe.
Napomenuo je da u vrijeme globalne krize, pandemije i rata u Ukrajini, Sjeverna Makedonija, Srbija i Albanija vide istinsko značenje Otvorenog Balkana i dodao da je Otvoreni Balkan prilika da se tri zemlje zajednički nose sa izazovima.
Kovačevski je naglasio da će tri zemlje iskoristiti svaku priliku da se povežu i otvore nove mogućnosti i ocijenio da su se već otvorili novi putevi povezivanja i razvitka regiona.
Došao je trenutak da obezbijedimo bolje mogućnosti i životni standard za naše građane, to je naša dužnost i zajednički benefit za sve tri zemlje, naglasio je Kovačevski i dodao da je za njega krajnji cilj da se ukinu granice između građana tri zemlje.
Sajam će danas od 16 časova biti otvoren i za posjetioce koji će tokom manifestacije imati priliku da posjete različite tematski definisane izlagačke cjeline, da se edukuju i budu informisani o historiji i porijeklu vina, procesu proizvodnje, vrstama vina, konzumaciji, ali i da degustiraju i kupe najbolja vina iz balkanskog regiona i svijeta.
Poseban dio manifestacije biće posvećen najpoznatijim gastronomskim specijalitetima iz ovog dijela Evrope, a ideja je da se na sajmu Srbija, Sjeverna Makedonija i Albanija predstave i svojom tradicionalnom hranom.
Radno vrijeme sajma danas je do 20 časova, u petak i subotu od 12 do 20 časova, a u nedjelju od 12 do 19 časova.