„Mislim da mi kao država svakako treba da se opredijelimo i jasno definišemo svoju poziciju, jer su ovo stvari koje prevazilaze normalno ponašanje. Mi smo na korak od svjetskog rata u 21. vijeku, kada bi svi trebalo da se borimo za bolje uslove života“, rekla je Mihahjlovićna TV Prva.
Prema njenim riječima, Rusija vodi osvajački, a ne oslobodilački rat i ruski predsjednik dovodi cijeli svijet, svakog građanina, svako dijete, na jedan korak od stradanja.
„U takvoj situaciji mi moramo da imamo jasan stav i da nađemo svoje mjesto za budućih 100 godina. Svijet se mijenja, geopolitička situacija je drugačija i moramo da gledamo u budućnost i da tražimo svoje mjesto“, rekla je Mihajlović.
Ona je rekla i da je cijeli svijet u energetskom svjetskom ratu i da država uprkos krizi čini sve da obezbijedi dovoljne količine energenata za privredu i domaćinstva.
„Ovo što se dešava u vezi s naftovodom ‘Družba’, koji je inače najduži naftovod na svijetu, dug oko 4.000 kilometara i kroz koji prolazi samo ruska nafta, djeluje kao produžetak onoga što se desilo na gasovodu Sjeverni tok. Jer se prvo mislilo da je u pitanju održavanje, pa je bilo riječi da je došlo do kvara, pa se ispostavilo da nije bilo tako, nego je bila sabotaža“, rekla je ministarka.
Ona je ponovila da ne postoji opasnost od nestašica naftnih derivata na srpskom tržištu i da novi paket sankcija EU kojim se zabranjuje uvoz ruske sirove nafte neće uticati na stabilnost snabdijevanja.
„Sa stanovišta snabdijevanja naftom našeg tržišta, neće biti problema, jer smo i do sada uvozili sirovu naftu iz drugih zemalja preko Jadranskog naftovoda, ne samo rusku. To nije ništa novo za nas i mi smo znali za ovakav scenario od maja. Ono što je važno jeste da ćemo svakako imati dovoljne količine sirove nafte. Rezultat zabrane uvoza ruske nafte posle 5. decembra će biti manji profit NIS-a, a ne povećane cijene na pumpama“, dodala je.
Mihajlović je rekla da bi izgradnja naftovoda do Mađarske, i do Albanije i Grčke, preko Sjeverne Makedonije, značila da Srbija postaje tranzitna ruta.
„Imamo Janaf, dobijamo naftu preko tog naftovoda, ali je važno da strateški razmišljamo. Naftovod od Pančeva do Niša, Skoplja, i dva kraka – ka Solunu i Draču, a s druge strane i izgradnja naftovoda od Pančeva do Mađarske, značilo bi da Srbija postaje tranzitna ruta. To su investicije vrijedne između 500 i 700 miliona eura, ali to je uobičajeno za tako velike projekte koji su važni ne samo za Srbiju i region, već i šire“, rekla je Mihajlović.
Ona je dodala da kada je riječ o Turskom toku, preko kojeg Srbija dobija gas, važno da je država reagovala, ako postoje bilo kakve najave, da sve nadležne institucije koje se time bave vode računa da ono što ide kroz Srbiju bude zaštićeno.
„Mi smo spremni koliko možemo, imamo napunjeno skladište u Banatskom Dvoru, imamo pola milijarde kubnih metara u Mađarskoj i dopremanje kroz Balkanski tok. Ako se desi da gas ne dođe do nas, bilo da se radi o sabotaži ili kvaru, tog trenutka se aktiviraju krizni planovi i kreće supstitucija mazutom. Imamo dovoljno energenata za sve toplane“, rekla je Mihajlović.
Ona je, upitana o cijeni grejanja tokom predstojeće zimske sezone, rekla da odluku o tome donose lokalne samouprave, ali da je preporuka Ministarstva da ne povećavaju cijene grejanja.