Pisanje albanskog medija danas je objavio portal Kosovo onlajn, a tekst je prenio i ruski portal Sputnjik, najavljujući ga naslovom „Novi probni balon albanskih medija: ‘Predsporazuzm’ Beograda i Prištine do 24. februara“.
U scenariju za „predsporazum“ Kosova i Srbije, koji je objavio taj albanski medij, a prenosi ga Sputnjik, navodi se da Zajednica srpskih opština neće biti nevladina organizacija, ali neće biti uspostavljena kao novi nivo moći.
„Ako se postigne dogovor, postoje finansijski paketi. Ako se ne postigne, slijedi težak štap za ometajuću stranu“, navodi albanski portal.
Hitnost dogovora dvije strane u vezi je sa situacijom u Ukrajini, a ako dvije strane odbiju da postanu kooperativni partneri, međunarodna zajednica ima treći način da u drugačijem obliku postigne ono što trenutno traži kroz „šatl diplomatiju“.
Međunarodna zajednica je shvatila da je do pomirenja Kosova i Srbije nemoguće doći odjednom i uz opšti konačni dogovor, zbog maksimalističkih stavova strana, ali je i kosovskom premijeru Aljbinu Kurtiju i srpskom predsjedniku Aleksandru Vučiću postalo jasno da moraju brzo i definitivno ući u ugovorne odnose, jer rješenje problema između Kosova i Srbije više nije samo pitanje dvije države“, piše albanski medij.
Albanian post je, pozivajući se na međunarodne izvore, naveo i neke tačke scenarija koje bi trebalo da se konkretizuju do februara sljedeće godine.
Česte posjete Miroslava Lajčaka, Gabrijela Eskobara i drugih međunarodnih zvaničnika Prištini i Beogradu upravo su u funkciji raspleta tog scenarija.
Njih dvojica su, kako se navodi u tekstu, jasno stavili do znanja premijeru Kosova i predsjedniku Srbije da „temu Kosova i Srbije treba zatvoriti prije nego što se navrši godinu dana od početka sukoba u Ukrajini“.
Međunarodna zajednica, prema ocjenama u tekstu, više ne traži „brzo rješenje, već proces pomirenja“, koji se razlikuje od dinamike sadašnjeg dijaloga i zahtjeva postizanje pomirenja u nekoliko faza kroz novi put u kom „svaka strana održava privid svoje principijelne pozicije“.
Prema pisanju tog albanskog medija, jedna od najvažnijih tačaka predsporazuma, u planu prve faze, ili u onome što se predstavlja kao put dogovora Kosova i Srbije, jeste tačka tri – „pošto uzajamno priznanje nije dio ove faze, to znači da u ovoj fazi Srbija neće morati da mijenja ustav“.
Na osnovu onoga što je predstavljeno vlastima u Prištini, „ZSO neće biti NVO, ali će i dalje biti smještena u postojeće okvire ustava i zakona Kosova“.
„Zajednica srpskih opština treba da predstavlja najbolju moguću garancija za srpsku zajednicu, ali to je sve“, tvrdi Albanian post.
Ukoliko strane odbiju da se dogovore o daljem scenariju i odbiju da započnu konkretan put ka „posljednjoj fazi konačnog pomirenja“, međunarodni predstavnici su predvidjeli i alternativni scenario, gdje bi proces preuzeli u potpunosti u svoje ruke.
Prištini i Beogradu je već rečeno kako treba da im bude jasno da se „ovaj napor razlikuje od dosadašnje dinamike dijaloga“.
„Međunarodne sile mogle bi da ubrzaju postizanje pomirenja, tako što bi udaljile lidere i pregovaračke timove iz njihove zone komfora i okupile sve strane na jednom mjestu, kako bi se u roku od nekoliko dana postigao dogovor“, navodi albanski medij i podsjeća da je Dejtonski sporazum 1995. godine postignut upravo u takvom obliku.
izvor: FONET