Prije dvadesetak i više godina opština Tutin je imala najmlađu populaciju, te najveći prirodni priraštaj u Srbiji. Trenutno stanje je obeshrabrujuće. Radno sposobno stanovništvo neprestano odlazi. Najviše u Njemačku.
Negdje 2008. godine Tutinu je ukinut opštinski Osnovni sud.
Tutin je prije 7-8 godina imao 5 banaka. U sljedećoj 2023. kalendarskoj godini će ih biti svega dvije. Zatvara se NLB Komercijalna banka koja ima preko 2 hiljade deponenata, proizvođača sirovog mlijeka, za potrebe mljekara u tutinskoj opštini. Ostaju HALK banka iz Turske i Banka poštanska štedionica, jedina državna banka u Srbji.
Poreska uprava u Tutinu radi u apsolutno redukovanom režimu. Prije izvjesnog vremena prestala je sa radom tvornica namještaja Elan MMS, koja je upošljavala više od 50 radnika.
Kuda to ide Tutin? Hoće li postati mjesna zajednica Novog Pazara ako se nastavi ovakav trend?
Skoro me pita jedan stariji Pešterac: “A gdje ću ja podizati novac od prodaje mlijeka? Imam 5-6 krava i od toga živimo. Moram li ići za Novi Pazar?” Nisam znao šta da mu odgovorim.
Tako je i sa onima koji podižu svoje penzije u NLB Komercijalnoj banci. Među njima ima dosta starih i bolesnih ljudi. Projekat da tutinski Dom zdravlja postane Opšta bolnica postaje upitan. Nema dovoljno stnovništva u opštini Tutin da bi bio podržan od države.
Put Njemačke odlaze školovani i manje školovani mladi i radno sposobni građani. Zanimljivo, masovno odlazi i ženska radno sposobna populacija.
Na selima je vrlo teška situacija. Ona su ispražnjena, a prvi put se mogu vidjeti oglasi gdje Pešterci traže žene koje će voditi brigu o njihovim ostarjelim roditeljima.
Tutinske šume su izmasakrirane. U zadnja 2-3 mjeseca stotine kamiona prevozi odsječena bukova i hrastova stabla prema Centralnoj Srbiji i Beogradu, za tamošnje tvornice peleta. Napadnuta je planina Krstača poviše Đerekara, na Gornjoj Pešteri. Napravljen je put koji zaobilazi selo, a drva se nemilosrdno sjeku.
Ovaj masakr nad šumama nema ko da zaustavi. Morat će pod hitno da se alarmira Ekološki pokret Srbije. Tutinskim šumama prijeti potpuni nestanak.
I gledaj čuda-što više stanovništvo odlazi iz Tutina, raste broj višespratnica u gradu. Ne znam za koga to ljudi prave.
Broj sportskih klubova je drastično smanjen. Nekadašnji ponos Tutina, Ženski odbojkaški klub, koji je bio brend ne samo Tutina veći cijelog Sandžaka, tavori i jedva opstaje.
Tutin je imao i dvije radio stanice, radio Sole i NT radio. NT je ugašen poodavno, a Sole radio prije izvjesnog vremena. Ostala je samo TV, koja je privatizirana i sada se zove Pešter TV.
Situacija je sve teža i u školstvu, privredi, kulturi… Gubi se kritična masa stanovništva, pa se opravdano pitamo: Kuda ide Tutin?
Ne piše nam se dobro. Ovako nije bilo nikada.