Nakon raspada Saveza Sovjetskih Socijalističkih Republika (SSSR), po prvi put, Rusija doživljava dug period rata , u kojem se direktno suprotstavlja Zapadu . Čini se da je nemoguće uporediti efekte rata u Ukrajini sa ratovima u Čečeniji iz 1990-ih ili ratom u Gruziji 2009. godine.
Dok se njegova zemlja suočava s jednim od najvećih izazova u posljednje vrijeme, ruski predsjednik Vladimir Putin najavio je korake koje treba poduzeti definiranjem nove mape puta za poboljšanje svojih vojnih kapaciteta na sastanku s visokim ruskim vojnim liderima.
Shodno tome, razgovaralo se o detaljima ratne strategije koju će Rusija slijediti 2023. godine io tome šta treba učiniti da bi se postigli ciljevi postavljeni u ratu u Ukrajini koji je u toku.
Ruski lider opisuje tekući rat u Ukrajini kao “specijalnu operaciju”. On ne prihvata da postoji stanje totalnog rata sa Ukrajinom. On takođe često izražava da se ono što je učinjeno u Ukrajini za njegovu zemlju pretvorilo u “rat sudbine”. Ruski lider poredi ukrajinski rat sa ratovima u ruskoj istoriji, uključujući rat iz 1812. godine, Prvi svetski rat i Drugi svetski rat, koji se smatraju među najvažnijim za Rusiju.
Napominjući da je NATO mobilisao sva svoja sredstva u ratu u Ukrajini, Putin je još jednom istakao njihovu odlučnost da dobiju rat. Naime , Rusija, koja je bogata naftom i prirodnim gasom , već dugo vodi računa o razvijanju uravnoteženih odnosa sa Evropom.
Međutim, rat u Ukrajini je daleko od stvaranja pukotine i u Evropi i u NATO- u. Iako je teško govoriti o definitivnoj uniji, teza da bi ruski napadi izazvali probleme između evropskih zemalja, koje su posebno zavisne od ruskog gasa, i SAD , srušila se početkom rata.
Pored SAD i Engleske, Francuska i Nemačka nastavljaju da preduzimaju korake protiv Rusije. Rusija je, s druge strane, u opasnosti da postane izolovana zemlja od svijeta.
Govoreći za TRT Haber, Muhammet Kočak navodi da Rusija pitanje Ukrajine vidi ne samo kao regionalno pitanje, već kao dio borbe za opstanak u međunarodnom sistemu.
Prema Kočaku, Kremlj smatra da se ne bori samo sa Ukrajinom, već i sa pristalicama Ukrajine na Zapadu, i računa da će, ako Ukrajina posrne, biti u opasnosti i režim u Rusiji.
Ističući da je Kremlj možda napravio mapu puta kako bi izbjegao gubitak rusko-ukrajinskog rata po svaku cijenu, Kočak navodi da je Rusija pokrenula proces u kojem bi jačanjem trupa u Ukrajini cijena rata porasla za obje strane.
“Sirijska iskustva treba proširiti”
Putinove ocjene o vojnoj strategiji koju će njegova zemlja slijediti 2023. godine, od komunikacije do vještačke inteligencije, od digitalizacije do sistema automatizacije, bile su veoma važne.
Navodeći da je rat u Ukrajini izazvao niz pitanja koja se moraju riješiti, kao što su razvoj sektora komunikacija, automatizacija i taktika baterija, Putin je rekao:
„Potrebno je razviti rad sa nadležnim ministarstvima, treba koordinirati inženjerske odjele i istraživačke centre sa stručnjacima u svojim oblastima.
Napominjući važnost proširenja upotrebe veštačke inteligencije na svim nivoima vlasti i rešavanja problema koje predstavlja delimična mobilizacija, Putin je dao instrukcije da se pređe na digitalizaciju vojnih mobilizacionih divizija i poboljša sistem koordinacije između resora.
Putinov zahtjev za širenjem iskustava stečenih iz Sirije također je bio prilično izvanredan.
“Iskustva stečena u specijalnim operacijama, kakva smo stekli u Siriji, trebala bi biti osnova materijala za obuku koje pružamo oficirima i vojnicima na akademijama.”
“Nema problema sa budžetom”
U međunarodnom javnom mnjenju objavljeno je na desetine vijesti i slika da je ruska vojska patila od nestašice logistike i snabdijevanja u ratu u Ukrajini. Putin se u svom govoru dotakao i ovog pitanja.
“Oprema za prvu pomoć, hrana, uniforme, obuća, pokrivala za glavu, panciri, sve mora biti moderno i kvalitetno. Nema ograničenja u budžetu. Vlada daje sve što vojska želi.”
Da li se ono što se dogodilo u ratu opisanom kao “rat sudbine” smatra slabošću ruske vojske?
Na ovo pitanje naći će se jasniji odgovor u narednim godinama, ali prema riječima Kočaka, Rusija pokušava da nadoknadi svoje nedostatke mobilizacijom i novim pošiljkama.
“Kremlj je svjestan problema sa kojima se susreće u ratu i nedostataka vojske i čini se da je svoju strategiju bazirao na pobjedi u ratu po svaku cijenu zatvarajući te nedostatke. Ovdje, iako je Rusija izjavila da će se jačanje trupa i naoružanja odvijati po scenariju širenja NATO-a prihvatanjem Finske i Švedske, treba ocijeniti da se i ova strategija razvijala u vezi sa ratom u Ukrajini.
“Ravnoteža nuklearnog odvraćanja je osnova stabilnosti u svijetu”
Drugo pitanje na koje je ruski lider skrenuo pažnju u svom govoru su nuklearno oružje i projektili.
Ističući važnost podrške vojnim aktivnostima vojske i savezničkih snaga u novoj strategiji, Putin je podvukao odlučnost svoje zemlje da razvije nuklearni arsenal i uspostavi princip ravnoteže nuklearnog odvraćanja, sljedećim riječima:
“Ravnoteža nuklearnog odvraćanja je osnova stabilnosti u svijetu”
Putin je takođe govorio o novoj fazi u obezbeđivanju jedinica ruske vojske modernim raketnim arsenalom “izvanrednih” modela. Napominjući da je vojska počela da pruža napredne raketne sposobnosti, Putin je najavio da će nova generacija raketnih sistema Sarmat biti puštena u upotrebu u bliskoj budućnosti.
Ističući da će, prema sopstvenim rečima, rakete “Cirkon”, koje su jedinstvene u svetu, biti raspoređene sledećeg meseca, Putin je iskoristio sledeće izjave, pozivajući se na Zapad.
“Primarni cilj našeg strateškog neprijatelja je da razbije Rusiju i uništi rusku moć. Rusija je pokušala da bude dio svijeta koji su opisali kao civilizirani. Ali tamo nas niko ne čeka.”
Ističući da upotreba nuklearnog oružja u ratu u Ukrajini još uvijek nije moguća s obzirom na rusku nuklearnu politiku i praksu, Kočak svoje riječi zaključuje na sljedeći način.
“Međutim, ruske izjave o destruktivnom nuklearnom oružju imaju važno mjesto kada se ocjenjuju ukrajinski rat i aspekt rata koji se odnosi na rusko-američke odnose. Govoreći o ovom oružju, Rusija povećava svoje odvraćanje dajući poruku da je i ova opcija na stolu.”
„Rat u Ukrajini će se nastaviti 2023.“
Govoreći nakon Putina, ministar odbrane Sergej Šojgu je takođe uključio važne tačke u vezi sa vojnom strategijom Rusije 2023.