iranski ministar vanjskih poslova Hosein Amirabdolahian je novinarima u Bejrutu rekao da se sastao sa saudijskim ministrom vanjskih poslova princem Faisalom bin Farhanom Al Saudom tokom konferencije u Jordanu prošlog mjeseca kojoj su prisustvovali bliskoistočni i evropski zvaničnici, piše novinska agencija AP.
Susret između Amirabdolahijana i princa Fejsala bio je susret na najvišem nivou između dvije zemlje otkako su prekinule diplomatske odnose prije sedam godina.
Sunitska Saudijska Arabija i Iran, koji je većinski šijitski, bili su u sukobu od iranske Islamske revolucije 1979. godine, ali su se odnosi pogoršali nakon što je Rijad 2016. pogubio šijitskog imama Nimra al-Nimra.
Ovaj incident je izazvao proteste u obje zemlje, a u Teheranu je zapaljena saudijska ambasada, nakon čega su njihovi diplomatski odnosi pogoršani.
Direktni razgovori pokrenuti su u aprilu 2021., uz posredovanje Iraka, sa namjerom da se poboljšaju odnosi. Samo postojanje dijaloga smatrano je važnim, čak i ako je jedini zapažen rezultat do sada bio ponovno otvaranje predstavništva Irana pri Organizaciji islamske saradnje u saudijskom gradu Džedi.
“Postojao je dogovor u našim tačkama gledišta da nastavimo sa saudijsko-iranskim dijalogom kako bi se na kraju normalizirali odnosi između dvije zemlje”, rekao je Amirabdolahian o svom sastanku sa saudijskim kolegom u Jordanu u decembru.
“Pozdravljamo obnovu normalnih odnosa između Islamske Republike Iran i Kraljevine Saudijske Arabije”, rekao je Amirabdolahian. Nada je da ćemo na kraju “postići sporazum o ponovnom otvaranju diplomatskih misija i ambasada u Rijadu i Teheranu”, dodao je.
Amirabdolahian je također pohvalio kontakte između sirijskih i turskih zvaničnika rekavši da će takvi razgovori imati pozitivne posljedice na interese te dvije zemlje.
Ministri odbrane Turske i Sirije održali su razgovore u Moskvi krajem decembra, što je bio prvi sastanak na ministarskom nivou između Damaska i Ankare otkako su se odnosi prekinuli početkom građanskog rata u Siriji prije više od 11 godina.
Turska i Sirija bile su na suprotnim stranama u sirijskom sukobu, gdje Turska podržava pobunjenike koji pokušavaju svrgnuti sirijskog predsjednika Bašara Asada.
Damask je, sa svoje strane, osudio prisustvo Turske nad dijelovima teritorije u sjevernoj Siriji koji su zauzeti u nizu vojnih upada od 2016. kako bi se otjerale kurdske militantne grupe.
U svojim prvim komentarima o tursko-sirijskom dijalogu, Asad je u izjavi koju je njegov ured objavio u petak, 13. januara, nakon sastanka s izaslanikom ruskog predsjednika u Siriji Aleksandrom Lavrentjevim rekao da bi pregovori koje podržava Rusija trebali imati za cilj ”okončanje okupacije i podrške terorizmu”.
Asad se referisao na tursku podršku pobunjeničkim grupama od početka sukoba u martu 2011. godine u kojem su ubijene stotine hiljada ljudi.