– Našli smo jedno mesto u Srbiji sa još više zlata nego u Žagubici – kazao je on.
– To je jedan od prvih sto najvećih nalazišta zlata u celom svetu, rekao je predsednik Vučić.
On je dodao da tačnu lokaciju znaju samo on i još jedna osoba.
– Ne pokušavajte da saznate dok ne počnemo da radimo svoj posao, jer kad se sazna sledi skok cena po 10 i 50 puta – poručio je on i izrazio žaljenje što je Srbija propustila priliku da iskoristi nalazišta litijuma.
Dodao je da će svi raditi najbolje što mogu bez obzira na to što nas čega teška godina, posebno jun, juli, avgust i septembar.
– Iz ove kože ne možete, preživela je Srbija i u mnogo težim situacijama – rekao je predsednik na kraju obraćanja javnosti povodom pregovora o Kosovu i Metohiji.
Kako je ranije saopštilo ministartvo, nedavno je takođe nađeno bogato ležište zlata.
Lokacije na kojima se vrši istraživanje zlata u Srbiji
Ima ih više, dvije se se nalaze u Sandžaku, u okolini Novog Pazara i to mestima Leča i Pasji Potok, Raški okrug, prema mapi
Geolog Predrag Mijatović ukazao je za RSE da je istraživanje i eksploatacija zlata skup posao.
On je dodao da istraživanja u Srbiji uglavnom vrše strane kompanije, što je, kako je ocenio, uobičajena praksa u svetu.
RSE je utvrdio da je od 16 kompanija koje prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike u Srbiji vrše geološka istraživanja zlata samo pet u većinskom domaćem vlasništvu.
„U međuvremenu, otkriveno je ležište Čukaru Peki sa velikim rezervama, tako da se sada procenjuje da su otprilike rezerve Srbije negde možda između 500 i 600 tona zlata“, naveo je Mijatović.
U odnosu na to kako se trenutno kreće cena zlata na svetskoj berzi, Mijatović je istakao da tih 500 do 600 tona zlata vredi oko 30 milijardi dolara.
Rudnik Čukaru Peki u okolini Bora na istoku Srbije otvorila je kineska kompanija Ziđin Majning (Zijin Mining) u oktobru 2022.
Ziđin Majning jedna je od tri kompanije koje prema podacima Ministarstva rudarstva i energetike trenutno vrše eksploataciju ruda na teritoriji Srbije koje u svom sastavu imaju i zlato.
Druga je Ziđin Koper (Zijin Copper), takođe podružnica krovne kineske kompanije Ziđin.
Eksploataciju zlata vrši i Rudnik Lece u vlasništvu domaće kompanije Hemofarm.
Međutim, prema podacima Agencije za privredne registre Srbije, ta kompanija nalazi se u stečaju.