Ona je istakla da je Vlada blizu odluke da prekrši sve na šta su se bivše vlasti obavezale 2004. i 2006. godine, a što je uticalo na poslovanje sa Rio Tintom.
Prema njenim riječima, potrebno je da se procijeni koliki bi bili dugovi države Srbije ukoliko se zabrani otvaranje rudnika kompanije „Rio Tinto“.
„Blizu smo toga da kažemo – ne želite Rio Tinto u Srbiji, zdravo doviđenja, da vidimo koji je ceh koji su ti pijani bogataši napravili, da podvučemo crtu šta su napravili od cehova za razne promešene investicije, za razne pljačkačke privatizacije, razne dugove koje su nam ostavili… Hajde da vidimo šta smo dužni, dajte da isporučimo račun koji su oni napravili, zaista je Vlada blizu toj odluci“, rekla je Brnabić i dodala:
„S tim što nismo za to da predsjednik bude protiv naših odluka, mi smo jedan tim i ja kao predsjednica Vlade, koliko god me pljuvali za to, pažljivo slušam savjete predsjednika. On nije za to i nije za to kad ispunjavamo zahtjeve stranaca i stranih službi, agenture koja je plaćena iz inostranstva, ali hajde da vidimo šta će da se desi. Mogu da kažem da smo blizu ispunjenja svih tih zahtjeva“, rekla je Brnabić.
Ona je optužila političare koji se sada protive Rio Tintu na protestima, kao i ekološke aktiviste da su plaćeni od strane stranih fondacija i službi kao što je Rokfeler.
Brnabić je rekla da je 2004. godine, u vrijeme bivše vlasti, stupio na snagu sporazum o štićenju investicija koji štiti Rio Tinto kao investiciju koja dolazi iz Velike Britanije, i da, Rio Tinto, ako za bilo šta može da se uhvati u slučaju arbitraže to je taj sprazum o štićenju investicija iz 2004. godine.
Istakla je da je potom, 2006. godine mijenjan Zakon o rudarstvu i da je uveden princip kontinuiteta da onaj koji je vršio istraživanja ima ekskluzivno pravo eksploatacije. Prije toga je, kako je dodala, bio zakon iz 1995. godine koji onom ko je vršio istraživanja nije davao pravo eksploatacije, već ako se potvrde rudne rezerve – idete na tender i onaj ko da najbolju ponudu on eksploatiše.