U toku prošle godine Bošnjačko nacionalno vijeće je reagovalo na tekst iz udžbenika za osmi razred „S reči na dela“ u kojem se osmišljeno umeće naučno netačna, krajnje apsurdna i uvredljiva teza kako je bosanski jezik samo jedan od naziva srpskog jezika saopšteno je iz ovog organa.
U mišljenju, između ostalog, stoji i to da je Zavod za unapređenje obrazovanja i vaspitanja prilikom ocjene rukopisa udžbenika morao da uzme u obzir da način na koji je Odbor za standardizaciju srpskog jezika definisao podjelu južnoslovenskih jezika može za poslijedicu imati povredu prava pripadnika nacionalnih manjina i dovođenje priznatih jezika nacionalnih manjina u Republici Srbiji u neravnopravan položaj.
Zaštitnik građana je, na kraju mišljenja, dao preporuku Ministarstvu prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja da povuče iz upotrebe udžbenike za osmi razred, u kojima se negira postojanje bosanskog jezika, do početka školske 2022/2023. godine, u cilju poštovanja prava pripadnika nacionalnih manjina i poštovanja jezika koji su priznati u Srbiji.
Bošnjačko nacionalno vijeće zatražilo prekidanje dalje asimilatorske politike zvaničnih državnih organa i srpskih nacionalističkih institucija i poštovanje zakona, Ustava Republike Srbije i odredbi međunarodnog prava.
Bošnjačko nacionalno vijeće podsjeća javnost da je Republika Srbija, još 2005. godine, ratifikovala Evropsku povelju o regionalnim ili manjinskim jezicima u kojoj je jasno naznačeno da je bosanski jezik maternji jezik Bošnjaka.