Radio Sto plus navodi da 2021. godine prema podacima suda nije došlo do značajnijeg odstupanja u odnosu na 2020. godinu, u kojoj su zabilježena 192 ovakva slučaja.
“Među licima kojima su izrečene hitne mjere više je muškaraca, dok se kao žrtve uglavnom javljaju žene. U ovim postupcima nema utvđivanja krivičnopravne odgovornosti licu kome je izrečena hitna mjera, već je cilj da se zabranom prilaska i kontaktiranja žrtve i privremenim udaljenjem iz stana spriječi nasilje u porodici, kao i da se pruži hitna, blagovremena i djelotvorna zaštita i podrška žrtvama nasilja u porodici”, rekli su radiju Sto plus u Osnovnom sudu u Novom Pazaru.
Hitne mjere donosi policijski službenik i one traju 24 sata, a ukoliko postoji neposredna opasnost od nasilja u porodici nadležno javno tužilaštvo podnosi prijedlog da se one produže.
Nakon toga sud je dužan da u roku od 24 časa odluči da li će na osnovu procene rizika od strane policije i nadležnog tužilaštva izrečene hitne mjere produžiti za još 30 dana i to bez održavanja ročišta.
Ukoliko osoba prekrši kaznu hitne mjere biće kažnjena zatvorom do 60 dana za navedeni prekršaj.
Zbog nasilja u porodici sudovi su u prošloj godini u Srbiji izrekli 2.351 osuđujuću presudu, u kojima je dosuđeno i 1.027 kazni zatvorom.
izvor: radio Sto plus