Evropski parlament u izvještaju izražava zabrinutost zbog toga što je Srbija „među rijetkim zemljama Evrope koja se nije uskladila sa pozicijom EU“, kao i zbog činjenice da je po usklađenosti u spoljnoj politici na posljednjem mjestu u regionu.
„Mi smo u 2022. godini, ovo je 21. vijek i potrebno je da Srbija napravi izbor gdje želi da bude kao država. Nadam se da taj izbor nije vođen iskustvom iz prošlosti bez obzira koliko je tragična i teška bila. Razumijem da su ljudi u Srbiji i sami iskusili rat, imaju sjećanja i to je veoma teška tema koju nije lako staviti po strani ali je vrijeme za Srbiju da se iz 20-og preseli u 21. vijek“, rekao je Vladimir Bilčik, izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju.
Izvjestilac za Srbiju ističe da je otvaranje klastera povezano i sa drugim temama poput vladavine prava, evropskih vrijednosti, demokratije i slobode medija ali da bi usklađivanje sa spoljnom politikom dobro došlo.
„Ja ne vjerujem da je odluka o otvaranju klastera i drugih poglavlja zasnovana na samo jednoj temi i poziciji Srbije ali pomak u usklađivanju bi bio ekstremno koristan i dobrodošao što bi odluke učinilo mnogo lakšim“, kaže on.
Ono sa čime se Bilčik nije složilo a po prvi put se u izvještaju ipak našlo jeste da sporazum Kosova i Srbije treba da bude „zasnovan na međusobnom priznjanju“.
I prije samog glasanja predsjednik Srbije je očekivao kritike po pitanju Kosova i restriktivnih mjera prema Rusiji. O upotrebi termina međusobno priznanje poručuje: „I dalje u zvaničnom pregovaračkom okviru stoji ‘puna normalizacija odnosa Beograda i Prištine’ ili Kosova i Srbije kako neki od njih kažu ali nigdje se ne govori o međusobnom priznanju“.
Plenarna sjednica Evropskoj parlamenta na kojoj će europarlamentarci o izvještaju glasati je zakazana za 5. jul, pa je dokument još uvijek podložan izmjenama.
Prije toga će se lideri Zapadnog Balkana sresti u Briselu 23. juna.
„Devet dana do toga kada treba da se donesu odluke oko Ukrajine, Moldavije, Gruzije, plus 5, plus 1 sa Zapadnog Balkana, devet entiteta, da niko, po prvi put da niko živ ne zna šta će tačno da se desi“, kazao je Vučić.
Srbija će kaže ostati na Evropskom putu bez obzira na izjave evropskih zvaničnika o Kosovu i pritisaka zbog spoljne politike.
Da će taj put biti ubrzan već u junu ne očekuje ministarka za EU integracije.
„Nećemo otvoriti klaster u junu, upravo zbog neusklađivanja sa režimom restriktivnih mjera, nisam baš optimista ni što se tiče drugih. Ali znate šta, situacija je takva, ima vremena do kraja godine, čeka nas mnogo izazova“, rekla je ministarka Jadranka Joksimović.
Srbijanski zvaničnici ističu da predstoji teška zima, energetska i prehrambena kriza.