Ova promjena u kriminalnim krugovima, napominju u austrijskoj službi, zabilježena je od 2017. i 2018. godine kada je došlo do smjene liderstva. “Grupe afričkih počinilaca zločina, pretežno iz Nigerije, sve više su se povlačile, a grupe Srba preuzele su uličnu trgovinu”, navode u austrijskoj policiji.
U ovoj kriminalističkoj obavještajnoj službi ističu da su građani Srbije masovno uključeni u trgovinu drogom u Austriji, ali i širom svijeta. Na pitanje o kom broju Srba koji učestvuju u prodaji droge je riječ, u austrijskoj policiji kažu da je u 2021. godini, prema Zakonu o opojnim supstancama u Austriji prijavljeno njih ukupno 1.062 osumnjičenih. Od toga je 394 optuženo za krivična djela koja podrazumevaju kazne veće od tri godine zatvora, a 668 za prekršaje za koje su predviđene kazne do tri godine zatvora.
“Broj neprijavljenih slučajeva je nesumnjivo veći. Imajte na umu da je Austrija dom mnogih srpskih državljana i njihovih potomaka, od kojih su velika većina građani ili imigranti koji poštuju zakon”, kažu za Euronews Srbija u austrijskoj policiji i ističu da bi “bez kolega na Balkanu, borba protiv organizovanog kriminala bila izuzetno teška za policijske organe zapadne Evrope.”
Balkanska ruta jedna od najvažnijih
Srpske kriminalne grupe su u velikoj mjeri uključene u transport kokaina, heroina i biljnog kanabisa, napominju u ovoj službi. Na pitanje kako droga stiže do Austrije, u policiji navode da je takozvana “balkanska ruta” svakako jedna od najistaknutijih za trgovinu drogom u centralnu i zapadnu Evropu. Droga stiže najčešće tim putem, a Beč igra najveću ulogu, iako postoje i veze sa drugim austrijskim saveznim državama.
“Međutim, grupe počinilaca sa Zapadnog Balkana, uključujući državljane Srbije, takođe su umrežene širom svijeta, a njihove mreže se protežu na proizvodne lokacije u Južnoj Americi”, navode u austrijskoj policiji.
I šef Kanelarije za borbu protiv narkotika Savezne kriminalističke službe Austrije Daniel Lihteneger kaže za austrijski javni servis ORF da kriminalne grupe više ne dolaze iz afričkih zemalja, već sa Zapadnog Balkana, ističući da su na prvom mjestu Srbi. On navodi da su te grupe veoma čvrsto organizovane kao “veoma dobro pozicionirana kompanija”.
Izvještaj Kancelarije Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal iz 2015. godine kao “vjerovatno najvažniju rutu trgovine heroinom od svih“ navodi balkansku rutu. Ova ruta počinje iz Avganistana, prolazi kroz Iran i Tursku, a nastavlja se preko jugoistočne Evrope do zapadne i srednje Evrope.
Austrijski javni servis ORF početkom godine je pisao i o porastu protoka teških droga duž ove “balkanske rute” preko slovenačko-austrijske granice. U izvještaju se navodi da je Koruška posljednjih godina postala centar za šverc droge, gdje se primopredaja često obavlja u privatnim kućama.