Javnost se digla na noge uslijed slučaja trovanja veštačkim gljivama u Šapcu. Sa VMA su se danas oglasili i naveli da su primljene još četiri osobe uslijed istih simptoma kao i šest osoba koje su juče hospitalizovane. Juče je uhapšena Marija G. (72), starija žena koja je odgovorna za prodaju vještačkih gljiva. Jedna osoba koja navodno poznaje „baku trovačicu“, otkrila je o kakvoj osobi je riječ, piše „Nova S“.
„Marija je čudna osoba, hoda sa dva štapa, ali joj to ne smeta da ide u šumu i bere pečurke koje poslije nosi na pijacu i prodaje. Nije prodavala na tezgi, nego je sjedila kod kapije. Čak se hvalila po Ćukovini da je prodala gljiva za 75.000 dinara, ne znam baš da li je to istina„, započinje priču o „baki trovačici“ sagovornik.
Marija je navodno brala i druge stvari osim voća. Išla je na pijacu i prodavala iako navodno nije materijalno ugrožena.
„Sin joj je sjajan čovjek, ima sreće i sa snahom. Ćerka joj se udala u susjednom selu. Ima i unuka koji radi u Šapcu. Nije bilo potrebe da bilo šta radi, ali je ona voljela, tako, da zaradi svoj dinar a i da se hvali koliko je zaradila. Sin ju je vozio ponekad kolima do Šapca, a tamo bi ona uzmala taksi do pijace. Eto, šta napravi i sebi i drugima“, dodaje sagovornik.
Po riječima lokalnih mještana, Marija bi obično petkom prodavala gljive, a nedavno su je vidjeli da je izašla iz šume sa dvije kese pune pečuraka. Njih je navodno kasnije prodala na pijaci od kojih su se potrovali ljudi koji su ih kupili.
„Nabrala je i neke šarene, sa nekim crnim pegama. Ne znam da li ona uopšte zna koje su otrovne a koje nisu. Danas oko 11 su došli inspektori u selo i pitali su gdje živi Marija. Otišli su do njene kuće, stavili je u kola i odvezili u Šabac„, zaključuje priču o „baki trovačici“ izvor koji je navodno poznaje.
Da podsetimo, juče je hospitalizovano šest osoba uslijed trovanja gljivama. Otkriveno je istragom da je M.G. (72) prodavala na pijaci izvesnu količinu pečuraka koje su bile vještačene. Ona je sinoć uhapšena, a otrovane osobe su hitno prebačene u Beograd na VMA. Ljekari su otkrili da se radi o “polomljenim” gljivama.
Koji su simptomi trovanja gljivama?
Pod pojmom otrovne gljive podrazumjevaju se sve one vrste koje u organizmu izazivaju patološke promjene i oštećenja organa. Neke izazivaju blage reakcije kao što su bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje ili alergijske reakcije koje su prolazne, ali postoji i jedan broj vrsta koje izazivaju mnogo ozbiljnija oštećenja i smrt. Do trovanja najčešće dolazi zbog zamjene jestivih gljiva onima koje su otrovne. “Biserke“ se mogu zamijeniti otrovnom panterovkom, ”zeke“ su takođe problem i zahtjevaju dobro poznavanje gljiva jer im boja šešira često varira.
Akutna trovanja gljivama imaju veliki klinički značaj zbog raznolike kliničke slike (ispoljavaju se u osam različitih sindroma), učestalosti (godišnje se u Evropi liječi oko 10.000 pacijenata), velike smrtnosti (10-50 odsto). Na osnovu vremena koje prođe od ingestije do prvih znakova trovanja dijele se na ona sa kratkim ili dugim inkubacionim periodom. Trovanja sa kratkim inkubacionim periodom (30 minuta do tri sata) ispoljavaju se u vidu pet sindroma: gastrointestinalni, muskarinski, muscimolski (mikoatropinski), psilocibinski (psihotomimetski) i koprinski (alergijski). Ova trovanja imaju povoljan tok i ishod. Gastrointestinalni sindrom izazivaju gljive poznate kao “bljuvara, ludara, tigrasta vitezovka, zavodnica itd“.
Dug inkubacioni period, u trajanju od tri sata do nekoliko dana, karakteriše trovanja sa oštećenjem jetre i bubrega. Ona imaju tešku kliničku sliku i često letalni ishod. To su trovanja sa slikom amanitinskog (faloidinskog) sindroma, orelaninskog i giromitrinskog sindroma.
Kako prepoznati otrovnu gljivu?
Postoje razni mitovi kako najsigurnije prepoznati otrovnu gljivu: otrovne potamne ako se kuhaju sa srebrnom kašikom, daju žutu boju pirinču kad se kuhaju zajedno, bijeli luk kuhan sa njima potamni, ne mogu se ljuštiti, ako živina jede otpatke od gljiva dobre su (jedan od najopasnijih jer životinje imaju drugačiji gastrointestinalni trakt.
Samo hemijskom analizom tačno se može utvrditi otrovnost gljiva. Bez dobrog poznavanja gljiva i društva osobe koja je odličan poznavalac ne treba se upuštati u branje gljiva. Postoji zabluda da ima potpuno identičnih jestivih i otrovnih gljiva. One se mogu raspoznavati po određenim karakteristikama.