Naime, u posljednjih nekoliko dana Vidrenjak je presušio u kanjonu na ulazu u grad. Na oko kilometar od stare gradske crkve, u kanjonu, Vidrenjak teče normalno i onda iznenada bukvalno nestaje u dvadesetak metara blatnjavog korita, tačno ispred velikih kamenih i pješanih nanosa, koji su ostali iza puta koji se izgrađuje na ovom području.
Tužno djeluju i prizori sa brane gdje je do skoro bilo pravo malo jezero, a danas jedva da ima barica koje se formiraju od vode koja dolazi sa ispusta vodovodnog bazena.
Ironično je da Vidrenjak ponovo izvire na oko kilometar od mjesta gdje nestaje, i to baš ispod mosta koji se nad njim izgrađuje pored stare pravoslavne crkvena ulazu u grad i nastavlja svoj tok koritom.
Ljudi koji se djelimično razumiju u ovakve hidrološke pojave mišljenja su da su kameni nanosi nastali izgradnjom puta u kanjonu Vidrenjaka zapriječili tok rijeci, koja je ispod zemlje pronašla novi tok. Vidrenjak na sreću izvire ponovo u svom koritu, a ukoliko bi skrenuo u nekom drugom pravcu, to bi predstavljalo veliki problem za Tutin.
Da li je ovo trenutna pojava ili će ovakvo stanje biti trajnije, vidjećemo u narednom periodu.
Stoga je jedino rješenje ovog problema čišćenje korita Vidrenjaka od nanesenog kamena na dijelu u kome je presušio, a koga ima u ogromnim količinama. Ova situacija, ako se analizira u mnogim segmentima duboko simbolizuje i stanje u kome se nalazi Tutin.
Vidrenjak je, naišavši na problem, pronašao svoj put.
Kojim će putem krenuti Tutin, koji je smješten na obalama ove rijeke, a koji je trenutno u velikim problemima, vidjećemo za mjesec dana.