Ovaj Tutinac, koji živi i radi u Njemačkoj, napisao je roman o ljubavi čovjeka iz sandžačkog podneblja i žene iz Dalmacije, dvije osobe iz dva različita kulturno-povijesna kruga, dvije različite civilizacije. On promovira različitost među ljudima, toleranciju, strpljenje i iznad svega ljubav prema djevojci, ženi, djeci, roditeljima i rodbini, te prijateljima.
Naglašava da svaki čovjek teži da iza sebe ostavi tragove. Takođe, govori o pravilnom pristupu ljudima: kroz razumijevanje i pažnju. Takođe naglašava: “GOSPODAR I STVORITELJ JE STVORIO RED I POREDAK NA RAZLIČITOSTIMA. ŽIVOT TAKO TREBA SHVATITI”…
Roman ima 18 dijelova, od kojih svaki ima svoje ime. O njegovom romanu je govorila mlada pjesnikinja Maida Halilović, i vlasnik knjižare u kojoj u Tutinu može da se kupi ova knjiga Amel Mujević. Odlomke iz romana je prisutnoj publici čitao Vahid Demirović, direktor biblioteke “dr. Ejup Mušović” u Tutinu.
Emotivno su to doživjeli oni koji se sjećaju najpoznatijeg sandžačkog Vagabunda, Juke iz Crniša, o kojem se u jednom dijelu ovog romana govori. Mnogo puta je Juka iz Crniša pješke odlazio za Ulcinj u Crnoj Gori i vraćao se svom Tutinu. Za njega je to bila vrsta hodočašća.
Muzički dio ove manifestacije je na akustičnoj gitari pokrivao poznati tutinski kantautor Rifat Ramović.
Ahmed Goruždić je završio Srednju vojnu školu i Vojnu akademiju. U JNA je radio od 1985. do 1992. godine. a potom je zbog manipulacija vrha JNA, koja je razbila Jugoslaviju, napustio vojnu službu. Otišao je u Njemačku i tamo završio Višu elektrotehničku školu.
Naglašava da ima potrebu za pisanjem i filantropijom(čovjekoljubljem), koju će uvijek afirmisati. “Nikada neću pisati o negativnim ljudima, kriminalcima, gangsterima, mafijašima, lopovima, o onima koji su destruktivne osobe”.
Zar je to malo u ovom vremenu sveopšte destrukcije? Dajmo šansu vrijednosnom sistemu Ahmeda Goruždića i njegovim knjigama.
Albin Gegić